17 marca 2024
V Niedziela Wielkiego Postu:  Od dzisiejszej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty,
05 kwietnia 2020

 

  1. VI Niedziela Wielkiego Postu – Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze grzechy  po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.
  • Dzisiejszą Niedzielą Palmową rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia. 
  1. W Wielki Czwartek rozpoczynamy trzy dni święte tzw. Triduum Paschalne. Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia Sakramentu Eucharystii, jest też dniem wdzięczności za ustanowienie sakramentu Kapłaństwa. O godz. 10.00 w Katedrze Zamojskiej odbędzie się msza św. „Krzyżma” której przewodniczyć będzie Ks. Bp. Marian Rojek.  O godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta msza św. Wieczerzy Pańskiej. Mszy św. porannej w tym dniu nie będzie!!!
  2. Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Chrystusa. W tym dniu nie odprawia się mszy św.  Przez cały dzień od godz. 8.00 adorujemy Chrystusa w kaplicy adoracji. O godz. 10.00 zapraszamy na Drogę Krzyżową, natomiast o godz. 15.00 na Nabożeństwo Godziny Miłosierdzia. O godz. 18.00 rozpoczniemy Liturgię Adoracji Krzyża Świętego, która zakończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły dla wiernych między 18. a rozpoczęciem 60 roku życia (post polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz na spożyciu jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia). Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
  3. W Wielką Sobotę cały Kościół trwa na adoracji Chrystusa w grobie i tęsknym oczekiwaniu Jego Zmartwychwstania. Naszą adorację rozpoczniemy o godz. 8.00. W sobotni wieczór o godz. 20.00 rozpoczniemy uroczystą celebrację Liturgii Wigilii Paschalnej,
  4. Najbliższa Niedziela to Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Msze św.  o godz. 6.00, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 14.00, 20.00.
  5. SPOWIEDŹ ŚWIĄTECZNA - W obecnej sytuacji panującej pandemii i wprowadzonych rygorów sanitarnych Kościół wskazuje sposób uzyskania przebaczenia grzechów ciężkich w wyjątkowej sytuacji niemożności wyspowiadania się w sposób tradycyjny. Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 960 mówi: „Indywidualna i integralna spowiedź oraz rozgrzeszenie stanowią jedyny zwyczajny sposób, przez który wierny, świadomy grzechu ciężkiego, dostępuje pojednania z Bogiem i Kościołem. Jedynie niemożliwość fizyczna lub moralna zwalnia od takiej spowiedzi. W takim wypadku pojednanie może się dokonać również innymi sposobami (kan. 960). Jakie są to „inne sposoby”? W obecnej sytuacji, która jest nadzwyczajna, Kościół daje szansę uzyskania odpuszczenia grzechów poza spowiedzią przez wzbudzenie żalu doskonałego za grzechy oraz szczere pragnienie (postanowienie) wyspowiadania się.
  6. Zapamiętajmy: w obecnej sytuacji ktoś, kto żałuje za swoje grzechy i pragnie spowiedzi, już teraz otrzymuje przebaczenie – „takie samo” (bo nie ma innego) jak w spowiedzi, czyli otrzymuje łaskę uświęcającą. Może zatem przyjmować Komunię świętą (w sposób sakramentalny lub duchowy). W związku z tym w Wielkim Tygodniu nie organizujemy spowiedzi przedświątecznej. Kościół jednak pozostaje otwarty do osobistej modlitwy przez cały dzień, w Triduum Paschalne od godz. 8.00 do 17.00.
  7. Miłosierdziu Bożemu polecajmy zmarłych z naszych rodzin, darczyńców  i przyjaciół  szczególnie polecanych w tej mszy św. ….Wieczne odpoczywanie… 

 

​​​​​​​Wszystkim życzymy radosnej Niedzieli

Błogosławionego tygodnia i opieki Matki Bożej

 

 

VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU NIEDZIELA PALMOWA  05.04.2020

WITAMY NA STRONACH KOŚCIOŁA REKTORALNEGO REDEMPTORYSTÓW ŚW. MIKOŁAJA W ZAMOŚCIU

KOŚCIÓŁ REDEMPTORYSTÓW

ŚW. MIKOŁAJA

W ZAMOŚCIU

KOŚCIÓŁ REKTORALNY

REDEMPTORYSTÓW

św. MIKOŁAJA w ZAMOŚCIU